Deutsch / English
Festivalul European de Teatru Eurothalia

Program

Vineri, 6 octombrie 2017, 18:00-19:45, în sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

de Markus & Markus –– Producția: Markus&Markus (Germania) –– Coproducția: Gessnerallee Zürich, ROXY Birsfelden, Mousonturm Frankfurt

Vineri, 6 octombrie 2017, 20:00-21:45, în sala Teatrului German

Concept: Gob Squad  –– Producția: Gob Squad (Germania)

Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 18:00-19:45, în sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

de Markus & Markus –– Producția: Markus&Markus (Germania) –– Coproducția: Gessnerallee Zürich, ROXY Birsfelden, Mousonturm Frankfurt

Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 20:00, în sala Teatrului German

de Gabriel García Márquez –– Regia: Yuri Kordonsky

Duminică, 8 octombrie 2017, 19:00-20:00, în sala Teatrului German

de Agrupación Señor Serrano –– Regia: Agrupación Señor Serrano –– Producția: Agrupación Señor Serrano (Spania), GREC 2014 Festival de Barcelona, Hexagone Scène Nationale Arts et Sciences–Meylan, Festival TNT–Terrassa Noves Tendències, Monty Kultuurfaktorij, La Fabrique de Théâtre–Province de Hainaut

Duminică, 8 octombrie 2017, 21:00-22:40, în Hala SC Hydromatic Sistem SRL (Bulevardul Constructorilor)

Regia: Alain Platel –– Producția: les Ballets C de la B  (Belgia) –– Coproducția: Ruhrtriennale, La Bâtie-Festival de Genève, TorinoDanza, La Biennale de Lyon, L’Opéra de Lille, Kampnagel Hamburg, MC93 - Maison de la Culture de la Seine-Saint-Denis, Holland Festival Amsterdam, Ludwigsburger Schlossfestspiele

Luni, 9 octombrie 2017, 18:00-19:00, în sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Film Odin Teatret –– Regia: Exe Christoffersen 


Luni, 9 octombrie 2017, 20:00-21:40, în Hala SC Hydromatic Sistem SRL (Bulevardul Constructorilor)

Regia: Alain Platel –– Producția: les Ballets C de la B  (Belgia) –– Coproducția: Ruhrtriennale, La Bâtie-Festival de Genève, TorinoDanza, La Biennale de Lyon, L’Opéra de Lille, Kampnagel Hamburg, MC93 - Maison de la Culture de la Seine-Saint-Denis, Holland Festival Amsterdam, Ludwigsburger Schlossfestspiele

Marți, 10 octombrie 2017, 18:00-19:45, în sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Demonstrație de lucru Odin Teatret  –– Cu: Roberta Carreri –– Producția: Odin Teatret (Danemarca)

Marți, 10 octombrie 2017, 20:00-21:15, în sala Teatrului German

Cercetarea, textul și regia: Anestis Azas & Prodromos Tsinikoris ––  Coproducția: Onassis Cultural Centre Athens (Grecia) & Goethe Institut, în contextul proiectului EUROPOLY 

Miercuri, 11 octombrie 2017, 18:00-19:40, în sala Teatrului German

O producție Teatrul German de Stat Timișoara & Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Regia: Silviu Purcărete

Miercuri, 11 octombrie 2017, 18:30-19:50, în sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Film Odin Teatret  –– Regia: Davide Barletti & Jacopo Quadri

Miercuri, 11 octombrie 2017, 21:00-22:00, în Hala SC Hydromatic Sistem SRL (Bulevardul Constructorilor)

Adaptarea scenică și regia: Eugenio Barba –– Coproducția: Fondazione Pontedera Teatro & Odin Teatret (Danemarca)

Joi, 12 octombrie 2017, 10:00-18:00, în sala Cercului Militar Timișoara

 Masterclass Odin Teatret (pe bază de invitație) ––  Cu: Eugenio Barba & Julia Varley

Joi, 12 octombrie 2017, 18:30-20:00, în sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Demonstrație de lucru Odin Teatret ––  Cu: Julia Varley –– Producția: Odin Teatret (Danemarca)

Joi, 12 octombrie 2017, 21:00-22:20, în sala Teatrului German

Regia: Enrico Casagrande și Daniela Nicolò  –– Producția: Motus (Italia)

Vineri, 13 octombrie 2017, 11:00-14:00, în sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara

Workshop Odin Teatret (pe bază de invitație) ––  Cu: Eugenio Barba & Julia Varley

Vineri, 13 octombrie 2017, 19:00-20:00, în sala Teatrului German

Regia: Eugenio Barba ––  Producția: Odin Teatret (Danemarca)

Vineri, 13 octombrie 2017, 21:00-22:50, în Hala SC Hydromatic Sistem SRL (Bulevardul Constructorilor)

Regia, coregrafia, scenografia: Wim Vandekeybus  –– Producția: Ultima Vez (Belgia)  –– Coproducția: KVS 

Limite?